PROČ SE STÁT DATA ENGINEEREM?

Tento blog jsme pro vás napsali v souvislosti s naším novým náborovým programem JOYFUL CRAFTSMEN BOOTCAMP, který je určen pro absolventy, junior data engineery a ostatní nadšence, kteří mají nebo dokonce ještě nemají zkušenosti s daty, ale zároveň jsou přesvědčeni o tom, že by tento technologický obor mohl být pro ně tím nejlepším kariérním krokem.

V tomto blogu bychom vám proto rádi napověděli, co to vlastně takový Data Engineer či Engineerka vlastně je.

Kdo je vlastně Data Engineer?

Datovým inženýrem označujeme obvykle někoho, kdo se rád baví technologiemi, které všemožnými způsoby obrábí v data. Jinak řečeno, vrtá se v různých softwarech, které přelévají, transformují a ukládají data, které se nakonec vizualizují ve formě různých reportů či dashboardů. Tomu, co nakonec obvykle vznikne se říká datový sklad.

Datové inženýry právě hodně baví se v takovém skladu všemožně vrtat a vylepšovat ho, aby jeho zákazníci měli z těch dat, co největší užitek. No a čím chytřeji je takové datové řešení postaveno, tím větší z něho mají všichni radost.

Těch technologií (softwarů) na data je dnes neskutečné množství. My v Joyful Craftsmen sázíme na technologie Microsoftu. Ten totiž a nejen podle nás, má to nejlepší portfolio nástrojů pro účely velkých datových řešení. Samozřejmě používáme i nástroje jiných firem a tak se pak dostáváme k opravdu široké bázi technologií, kterým musí datoví inženýři rozumět.

HLAVNĚ JE TO O PROGRAMOVÁNÍ

Co takový Data Engineer dělá?

Nejprve hodně komunikuje se zákazníky, aby zjistil jaké informace by jemu či jí udělaly největší radost. Když vše pochopí, tak se pak snaží vymyslet a naprogramovat to nejlepší řešení, které dokáže tyhle informace posbírat, uložit a prezentovat.

Nebojte, to vše nedělá sám, ale v týmu. U nás v Joyful Craftsmen má každý kolem sebe spoustu dalších kolegů, kteří rádi pomůžou. Samozřejmě se u toho taky dost komunikuje rovnou i se zákazníkem, aby to, co vznikne opravdu dělalo to, co má. 🙂

Typické nástroje, které k tomu používá jsou aplikace jako Power BI , Visual StudioVisual Studio CodeSQL Management Studio a spousta dalších.

Programování
Datová Analýza
Architektura & DevOps
Machine Learning & AI

Co je smyslem této práce?

Smyslem je pomoci světu, aby všechna ta data, co se neustále někde kupí k něčemu byla.

Možná se to nezdá, ale na světě jsou ve firmách spousty lidí, kteří jsou nuceni dělat rozhodnutí, ale nemají pro jejich podporu žádné rozumné informace. A to je samozřejmě dost svízelná situace, která typicky ústí v hromady špatných a drahých rozhodnutí. A to stojí naší planetu spoustu zbytečné energie. Tak proč jí nepomoci, že?

NA PRŮMĚRNÝ PLAT ZAPOMEŇTE

Můžu jako Datový Engineer někam vyrůst?

Určitě! Být datovým inženýrem je klíďo na celý život. Datových technologií je a bude tolik, že to vystačí i na několik životů. 🙂 Budeme-li upřímní, než člověk do světa dat pronikne, trvá to typicky 1-3 roky. Je toho opravdu hodně, co se člověk potřebuje naučit a tak nějak pochopit, o čem ten datový svět je.

V seniorní rovině se pak soustředíme hlavně na to, získat zkušenosti a rozhled. A třeba si i vyzkoušet vedení týmu, vedení projektů a podobně.

No a jako craftsman, tam už si každý z nás vybírá, co ho nejvíc baví, čemu nejvíc rozumí nebo co se chce zrovna nejvíc naučit.

Takže taková “data engineering” dekáda uběhne jako nic. A pořád jsou hned vedle další datové domény jako datová analýza či data science. A na ty je možné přeskočit kdykoli.

Je Data Engineering perspektivní obor?

No jéje! Na světě každou vteřinu přibývá víc dat než je kdokoli z nás schopný jakkoli vstřebat. A tento trend bude v nadcházejích letech pouze zrychlovat. Poptávka po lidech, co rozumí datům neustále roste.

A to je samozřejmě dobrá zpráva, protože pak roste i naše cena na trhu.

JUNIOR

40.000 – 60.000
měsíčně

SENIOR

60.000 – 100.000
měsíčně

CRAFTSMAN

100.000 – 150.000
měsíčně

Kdo všechno se může stát Data Engineerem?

V podstatě každý, kdo má trošku techničtější hlavu a nebojí se pořádného dobrodružství. Jak jsme si už naznačili, datový inženýring je hodně o komunikaci, práci v týmu a programování. Takže pokud tě baví technologie, práce s lidmi a nebojíš se toho, že občas nebudeš vědět do čeho jdeš, tak ostatní už půjde samo. Protože naučit se dá opravdu cokoli.

A co to dobrodružství? Obecnou podstatou inženýringu je, že každý den vlastně tvořím něco, co nikdo přede mnou ještě nevytvořil. A tak se každý den učím nové a nové technologie a postupy a jak je využít, abych dosáhl toho, co potřebuji já i klient. Inženýring je totiž kreativní práce!

Takže ten, kdo se bojí vykročit nohou do neznáma a tudíž často viset mimo svoji komfortní zónu, to nedá.

A proč to zkusit s náma v Joyful Craftsmen?

Naším cílem je dělat Data Engineering pořádně. To znamená nejlíp na světě!

A to se nebavíme jen o samotné technologii, ale i o lidské stránce věci. Jsou více soft nebo hard skills? U nás je nejvíc tým, protože technologií a postupů je tolik, že není na světě člověka, který by to dával všechno sám.

Stavíme tak týmy s přístupy 21. století, aby se lidskost, technologie a naše planeta vzájemně doplňovali a ne naopak.

BONUSOVÁ OTÁZKA: Je nějaký rozdíl mezi Engineerem a Engineerkou?

Je to sice hodně tenký led, ale co si budeme povídat, je to rozdíl.

Kluci jsou obvykle víc techničtější, strašně rádi se vrtají v různých softwarech a postupech. No a občas zapomínají, že by to taky k něčemu mělo být. A právě v těch technologiích naši kluci strašně rádi pomáhají holkám, za úsměv udělají cokoli. 🙂 A pak sami koukaj překvapení, že i holka v klídku zvládne vyrobit třeba Azure Function.

Holky jsou zase o kapku lepší v komunikaci s lidmi a obecně v nadhledu a propojení reality s technologiemi. Co nás nejvíc baví, že nám naše holky, do toho kdysi výhradně mužského světa, zanáší lidskost a radost. Málokterý kluk je tak citlivý na psychological safety jako právě naše holky. Takže holčičí empatický přístup je nám skvělým doplňkem a umíme se tak dívat na technologie i trošku jinou perspektivou.

A nebo je to naopak?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu