Praktická ukázka .NET 6 v Azure Functions

Microsoft nedávno uvolnil novou verzi .NET – .NET 6. Ve stejný den byla oznámena nová verze Azure Functions (4.0), s podporou pro .NET 6. Všimněte si datumu v obou oznámeních – obojí osmý listopad. Zatímco dřív jsme museli na podporu nové verze v Azure Functions celkem dlouho čekat, teď je k dispozici okamžitě. Tak proč si jednu nenapsat a nevyzkoušet si pár novinek …

Připravil jsem jednu funkci, která stáhne data o kurzech měn – zveřejněná ČNB v poměrně originálním formátu – a převede je do JSON. Nejde o žádnou ukázku best practices jak psát micro-service, spíš o ukázku pár novinek v .NET 6. Celý kód je k dispozici zde: https://github.com/joyfulcraftsmen/examples-get-exchange-rates

Takže co je jinak, než by bylo v předchozí verzi?

Celý kód je trochu „posunutý doleva“ – nemusíte už totiž zanořovat třídu do namespace, můžete využít file scoped namespaces. Proti tomu co jsme zvyklí je ale kód i “posunutý nahoru” – kde jsou všechny usingy? Nově je můžete pro celý projekt nadefinovat na jednom místě, díky global using:

Ověřování argumentů bylo trochu ukecané a náchylné k chybám, teď je to mnohem hezčí:

A poslední soubor, víc už jich není:

Records přibyly už v předchozí verzi C#, ale novinky jsou i v šestce, koukněte na ně. No a konečně máme k dispozici typy DateOnly a TimeOnly.

Novinek je mnohem víc. Co je hezké je, že i v té troše kódu ve výše uvedeném příkladu je jich spousta použitelných. A že nové verze C# jsou a budou v Azure Functions k dispozici bez čekání.

Jo a funguje to! 😊

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu