Moje první SQL SATURDAY

Moje první návštěva byla na letošní konferenci SQL Saturday, která se nedávno uskutečnila v Praze na Pankráci. Před tím jsem měl malé zkušenosti s  návštěvami meetupů od Czech Pass, s  obdobnou tématikou. Protože tuto událost organizují stejní lidé, tak jsem tak trošku věděl do čeho jdu, ale i tak jsou věci které mě jako zelenáče překvapili. ? 

Při příchodu mě potěšilo, že jsem pár z  těchto lidí poznal podle obličeje ze zmíněných srazů, takže vím, že jsem dorazil správně na první dobrouPři prohlížení line-upu s přednáškami jsem jenom slyšel, kdo kam půjde a na jakého speakera se moc těší, jelikož se zajímám nejvíce o DWH a BI, tak jsem si zpočátku přednášky vyhledával podle témat než podle osob, což jsem na konci dne malinko přehodnotil.  

První přednášku, jsem zkusil s tématem ‘Profiling Your Data‘ (by Angela Henry), se kterým sem se setkal oproti Power BI minimálně a byl zvědavý, jak je definovaná úroveň pro začátečníky. Ze školních přednášek a některých školení jsem se trošku obával, nicméně po prvních minutách jsem zjistil, že to bude mít ten správný drive a nemýlil jsem se. Přednáška měla super úroveň, nechyběla sranda ani závěrečné selfie místo školní docházky. ?  

 

 

 

Jako druhou přednášku jsem vybral téma ‘CI, CD, CDE and DevOps Explained‘, zde samosebou rozhodla zvědavost prezentace vlastního šéfa Tomáše Tučka. Informací tam bylo přemnoho a za vymezený čas (vždy 60min/přednáška) jsem nepobral všechno, ale věřím, že pro zkušenější posluchače to bylo dost přínosné. 

Dále jsem se rozhodl prověřit svoji úroveň Power BI a tak jsem si řekl, že zkusím odbornější a více specifickou přednášku a to z  kategorie ‘Intermediate‘. Obsah přednášky a počet lidí v  sále odpovídal náročnosti, ale i tak jsem si tam našel zajímavé postřehy a podněty ke studiu. 

Abych si nezavařil hlavu, tak jsem si dal oddech a oběhal okolní stánky, abych se dozvěděl více o vystavovatelích, nejvíce mě zaujaly technické vymoženosti od společnosti Adastra a soutěže, které probíhaly na našem stánku Joyful Craftsmen (mimochodem po těch jejich cupcakes jsem se mohl utlouct ?) a u J&T banky jsem se marně snažil vyloudit hypotéku, tak jsme si alespoň příjemně popovídali. ? 

Po obědě (řízkem zdarma jsem se zaručeně neurazil) a malé pauze jsem se vrátil na přednášky, tentokrát byly všechny pro více či méně pokročilé, vzhledem k  tomu, že v  tu dobu přednášel certifikovaný Dr. Subramani Paramasivam, tak by byl hřích nejít si to poslechnout. Opět se ukázalo, že na toto téma by se nechalo hovořit mnohem a mnohem déle než vymezenou hodinu a opravdu se to stihnout nedalo, tempo nebylo pro začátečníky, pár lidí vypadalo ztraceně stejně jako já, ale nasazení a úroveň bylo vskutku hodné skutečného profesionála. Zkrátka pořád mám co dohánět. 

Zmobilizováním všech sil po předchozím informačním uragánu jsem se vydal na poslední přednášku o ‘DB tuningu’, kde se podle referencí okolo všichni těšili spíše na přednášejícího Pinala Davea. Ten mě překvapil svým přímým a přísnějším přístupem. Zatáhnul publikum k brainstormingu a pak rozjel svoji vlastní mini-show, kdy zadal příklad a pak skoro hodinu moderoval diskuzi, jak docílit výsledku, který ukázal na konci a troufnu si tvrdit, že skoro všem vyrazil dech a spustil vášnivou debatu i po konci přednášky. Za mě příští přednáška od Pinal Dave určitě ano! 

Celý SQL Saturday Prague tak i přes moje počáteční rozpaky, jestli jsem měl obětovat celou sobotu nějaké IT akci a vysvětlovat to složitě a hlavně bez úspěchu doma (každý z  nás už někdy slyšel větu to si to jako nemůžete stáhnout přes Skype nebo něco?), tak po celém dni tam stráveném můžu říct, že tato oběť” za to opravdu stála. Pokud se nad tím zamyslím z  jiné perspektivy a shrnu celou akci, tak mít možnost podívat se na zkušené přednášející, kteří sdílí svoje dosavadní poznatky, ukáží ‘Best Practice‘, čeho se vyvarovat v  dané oblasti a svoje vize, kam se bude obor posouvat v  nejbližších letechtak ano opravdu to stálo za to. Když k  tomu připočtu zajímavý doprovodný program včetně občerstvení a slosování, které potěší každého elektronického gadgeta (Xbox by se hodil před Vánoci každému, ne že ne ?) a to všechno komplet zdarma, tak na příštím SQL Saturday Prague, chybět určitě nebudu. Snad jen příště zjistím více info o přednášejících a jejich ‘Pre-Con’ akcích, protože bych na ně rád zašel. Do hodiny se opravdu nedá vměstnat kolikrát všechno. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu